| Camera | 50MP+12MP+8MP main, 16MP front | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 inch Foldable OLED capacitive touchscreen | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10 (Q) | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000 5G (5 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 256GB/512GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Non-removable Li-Po |
| Name | Huawei Mate X2 5G |
|---|---|
| Model | Mate X2 5G |
| Price | Tk 240,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 22 February 2021 |
|---|---|
| Launch Date | 25 February 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches, 206.0 cm2 |
| Display Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 413 ppi density |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28 |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.2, Primary Camera |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@30fps; - gyro-EIS |
| Body Dimensions | Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mm |
|---|---|
| Body Weight | 295 g (10.41 oz) |
| Body Build | Glass Front & Back and Aluminum Frame |
| Body Color | Black, White, Light Blue & Rose Gold |
| Operating System | Android 10 (Q) |
|---|---|
| OS Version | 10 (Q) |
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP24 - 64 Bit |
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000 5G (5 nm) |
| Memory Internal | 256GB/512GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Side Mounted |
|---|---|
| Messaging | YEs |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Camera performance is best
Display: 6.7 inches Foldable OLED Display
Camera: 48MP+16MP+8MP Main, 10MP+8MP Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →